Haber

Depremin gölgesinde birinci sınıfın zili çaldı: 31 bin öğrenci dönmedi

Didem Barut

MALATYA – 6 Şubat’ta Maraş merkezli meydana gelen depremden etkilenen Malatya’da öğrenciler bugün 2023-2024 eğitim öğretim yılına başladı. Yüzün üzerinde okulun ağır hasar gördüğü Malatya’da, sağlam kalan 410 okula 153 bin 927 öğrenci yerleştirildi.

Malatya’da okulun ilk gününden bir görüntü

’31 BİN ÖĞRENCİ GERİ DÖNMEDİ’

Depremin hemen ardından Malatya’dan ayrılan 51 bin öğrenciden 31 bininin geri dönmeyerek başka illere nakledildiği belirtildi. Okulun ilk gününde çocuklarını yalnız bırakmayan veliler tedirgin olduklarını ifade etti. İlkokulda okuyan kızının heyecanını paylaştıklarını belirten Bircan Canbay, “Çocuklar arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle tanışacakları için çok heyecanlılar. Ama endişeliyiz. Maalesef büyük bir felaket yaşadık ve sık sık sarsılmaya devam ediyoruz. Bu yüzden bu kadar korkuyoruz. Tek isteğimiz çocuklarımızın sağlıklı ve korkusuz bir şekilde okullarına devam etmeleri. “Bize okul binalarımızın sağlam olduğu söylendi, umarım öyledir” dedi.

Öte yandan Diniye Çalık İlköğretim Okulu’nda İlköğretim Haftası töreni düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz, Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
-
Başa dön tuşu